Františkovy Lázně a okolí

Lázně Františkovy Lázně

Nejmenší a nejpůvabnější lázně západočeského trojúhelníku leží v těsném sousedství hranic s Německem. Od svého založení císařem Františkem I. v roce 1793 si dodnes zachovaly ráz lázeňského města z přelomu 19. a 20. století, kdy bylo evropské lázeňství na svém vrcholu.

Se svou původní historickou architekturou, parky a vysokou úrovní lékařů a léčebných zařízení se město řadí mezi světoznámé lázně. Pro slohovou čistotu lázeňského jádra má město statut památkové rezervace. Aktivně se využívá 23 pramenů minerální vody, které jsou zachyceny mělkými jímkami a vrty. Historikové kladou počátky využití pramenů až do pravěku.

Historické památky ve Františkových Lázních:

  • kostel Povýšení svatého Kříže
  • kostel svatého Jakuba
  • evangelický kostel svatého Petra a Pavla
  • pravoslavný chrám svaté kněžny Olgy
  • rozhledna Salingburg z roku 1906
  • rozhledna Zámeček u Františkových Lázní
  • Synagoga

Františkovy Lázně v minulosti okouzlily řadu významných osobností.
Mezi ně patří například:

  • německý skladatel Ludwig van Beethoven
  • německý básník Johann Wolfgang von Goethe
  • rakouský skladatel Johann Strauss mladší
  • spisovatel Franz Kafka
  • spisovatelka Božena Němcová
  • rakouský císař František I.
  • srbský král Milan I.
  • rakouský císař Karel I
  • dramatik a prezident Václav Havel

Přírodní rezervace SOOS

Okolí Františkových Lázní nabízí řadu zajímavých výletních míst. Nejpřitažlivějším z nich je Národní přírodní rezervace Soos, jejímž středem je naučná, 1,2 km dlouhá stezka, která vede po dřevěných chodnících na dně vyschlého slaného jezera, ve kterém ze schránek jezerních řas rozsivek vznikla evropská rarita – tzv. křemelinový štít. Nyní je z jezera vlastně rozlehlé rašeliniště a minerální slatiniště s dozvuky vulkanické činnosti v podobě unikátních tzv. mofet, ze kterých vybublává kysličník uhličitý, dále zde vyvěrají minerální prameny, např. Císařský pramen. Díky pozdní vulkanické činnosti, rašelině i dalším vlivům je krajina v této rezervaci jako z jiného světa, nemá ve střední Evropě obdoby. V rezervaci žijí mnohé druhy chráněných živočichů a roste zde celá řada mokřadních a slanomilných rostlin. Slovo „Soos“ znamená v egerlandském, tj. chebském německém nářečí „močál“.

Ve vstupním areálu najdete také dvě muzea. První z nich se pyšní expozicí s názvem Dějiny Země s reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana a modely pravěkých ještěrů. Druhé muzeum nabízí přehled chráněných území Chebska a „Ptačí svět Chebska”. Při cestě na SOOS se můžete zastavit na Motýlí farmě v nedalekých Žírovicích.

Hrad Seeberg

Seeberg, někdy také označován jako Ostroh, je hrad, nacházející se v Ostrohu, vzdáleného 7,5 km od Františkových Lázní. Hrad je chráněn jako kulturní památka České republiky. Předpokládá se, že Seeberg byl postaven již někdy na začátku 13. století. První písemná zmínka však pochází až z roku 1322, kdy se stal součástí majetku, který Chebští zastavili králi Janu Lucemburskému.

Současný stav kdysi téměř zničeného a zapomenutého hradu je velmi dobrý, a je velkým turistickým lákadlem. V roce 2007 byla zprovozněna naučná stezka „Okolí hradu Seeberg“. Zahrnuje například okolní mlýn, kostel sv. Wolfganga, mlýn, kapličku či Kachní rybník. Na Seebergu se nachází výstava slohového vývoje interiérů 19. století. Dále je zde umístěna výstava skla a porcelánu nejznámějších českých firem. V přilehlých hospodářských budovách je stálá expozice skanzenového typu věnovaná vesnickému životu 18. století na Chebsku. Nedávno byla zpřístupněna sklepení hradu a do nich instalovány nové expozice: „Goethe a jeho lásky“, „Chebský kat Karel Huss“, zbrojnice a knihovna. V prostorách bývalé hradní restaurace byla umístěna výstava „Smrt Valdštejna, historie jedné krvavé vraždy“.

Sopka Komorní Hůrka

Pěší procházkou cca 3 km dojdete na Komorní Hůrku, nejmladší sopku, která byla v minulosti činná na území České republiky. Jedná se o zalesněný kopec – sypaný kužel, tvořený vulkanickým materiálem. V jeho odlesněné východní části je opuštěný jámový lom, štola a skalní výchozy. O nynější národní přírodní památku projevoval velký vědecký zájem Johann Wolfgang von Goethe.

Lesopark a rybník Amerika

Romantický lesopark Amerika se rozkládá kolem stejnojmenného rybníku a přímo navazuje na františkolázeňské parky. 
Z centra Františkových Lázní sem dojdete příjemnou procházkou nebo se dopravíte oblíbeným mikrovláčkem. Faunou i florou lesoparku vás provede 2 km dlouhá naučná stezka. V letních měsících si můžete také užít jízdu na kole, na lodičkách i přírodní koupání.

Cheb a další města v okolí

Historický Cheb s turisticky přitažlivým hradem a obdivovaným Špalíčkem je vzdálen pouhých 6 km a dopraví vás tam městská hromadná doprava. Mariánské Lázně nebo Karlovy Vary, které jsou nedílnou součástí lázeňského trojúhelníku, budou vyžadovat již celodenní výlet. V blízkosti Mariánských Lázní je zámek Kynžvart. Za návštěvu jistě stojí hrad Vildštejn v 6 km vzdálené Skalné.